The Kawasaki Esterella RS is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to maintain your Kawasaki Esterella RS in top condition. Popular maintenance parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your Esterella RS can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |