The Harley Davidson XL1200C Sportster Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The Harley Davidson XL1200C Sportster Custom is equipped with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, delivering good performance on the road.
Proper upkeep is necessary to maintain your Harley Davidson XL1200C Sportster Custom running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. With the right parts, your XL1200C Sportster Custom will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson XL1200C Sportster Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.25 Nm (10,85 kgf-m or 78,70 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 254.9 kg (559,19 pounds) |
| Length: | 2294 mm (89,85 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |