The Kymco Spike 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 120.40 ccm (7,31 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for maintaining your Kymco Spike 125 running smoothly. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your Spike 125 can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco Spike 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 4PR and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 4PR so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 120.40 ccm (7,31 cubic inches) |
| Power: | 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |