The KTM 500 MX is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 5900 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 2000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The KTM 500 MX is equipped with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial for ensuring your KTM 500 MX in top condition. Essential service parts consist of brake pads. By using genuine parts, your 500 MX can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 5900 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1990 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |