The Yamaha TT R90 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.49 HP (3,98 kW)) @ 7000 RPM, 6.10 Nm (0.6 kgf-m or 4.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical aspect. The Yamaha TT R90 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, delivering good performance on the road.
Regular maintenance is essential to maintain your Yamaha TT R90 running smoothly. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your TT R90 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha TT R90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - M17 and the Rear Tyre size is 90/90 - M14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 5.49 HP (3,98 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 6.10 Nm (0.6 kgf-m or 4.5 ft.lbs |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1525 mm (59,70 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |