The CF Moto V3 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The CF Moto V3 Sport comes with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, offering efficient range for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your CF Moto V3 Sport in top condition. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your V3 Sport will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for CF Moto V3 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |