The Honda CLR CityFly is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.03 HP (8,06 kW)) @ 8250 RPM, 10.22 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
When out on the road, the tank size is a key feature. The Honda CLR CityFly is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, offering reliable range during your journeys.
Regular maintenance is vital for maintaining your Honda CLR CityFly in top condition. Regular replacement items comprise fuel filters. With regular servicing, your CLR CityFly will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.03 HP (8,06 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 10.22 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | N/A |