The Tank Sports Vision R3 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary to keep your Tank Sports Vision R3 operating reliably. Essential service parts comprise spark plugs. Using quality components, your Vision R3 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Vision R3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |