The Keeway Partner 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 97.00 ccm (5,89 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM, 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 70.0 km/h (43,28 mph)
When out on the road, the tank size is a key factor. The Keeway Partner 100 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, providing consistent performance on the road.
Preventative care is vital for ensuring your Keeway Partner 100 performing at its best. Popular maintenance parts involve brake pads. Using quality components, your Partner 100 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5,89 cubic inches) |
| Power: | 6.16 HP (4,48 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 6.60 Nm (0,70 kgf-m or 4,88 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 70.0 km/h (43,28 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |