The Kawasaki VN 1500 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM, 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Kawasaki VN 1500 Classic in top condition. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your VN 1500 Classic will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 257.0 kg (563,77 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |