The Ducati 800 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 802.00 ccm (48,70 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM, 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Ducati 800 Sport is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing reliable range for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Ducati 800 Sport in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. Using quality components, your 800 Sport will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati 800 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 802.00 ccm (48,70 cubic inches) |
| Power: | 74.50 HP (54,13 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 182.3 kg (399,89 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |