The KTM 620 Duke is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 609.00 ccm (36,97 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 7250 RPM, 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
Preventative care is key for keeping your KTM 620 Duke performing at its best. Essential service parts comprise air filters. Using quality components, your 620 Duke will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 609.00 ccm (36,97 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |