The Suzuki Grasstracker BigBoy is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important feature. The Suzuki Grasstracker BigBoy comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your Suzuki Grasstracker BigBoy in top condition. Popular maintenance parts include fuel filters. With the right parts, your Grasstracker BigBoy will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Suzuki Grasstracker BigBoy Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57P and the Rear Tyre size is 130/80 - 18 66P so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 127.0 kg (278,60 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |