The Triumph Thunderbird is a 4 stroke, Classic bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 70.60 Nm (7,16 kgf-m or 51,84 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for ensuring your Triumph Thunderbird in top condition. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your Thunderbird can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 70.60 Nm (7,16 kgf-m or 51,84 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |