The KTM 640 LC4 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 54.80 HP (39,80 kW)) @ 7000 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential consideration. The KTM 640 LC4 Supermoto includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your KTM 640 LC4 Supermoto in peak form. Frequently replaced components involve sprockets. With regular servicing, your 640 LC4 Supermoto will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 LC4 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 54.80 HP (39,80 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |