The Suzuki Boulevard 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 8000 RPM, 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The Suzuki Boulevard 400 includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, delivering excellent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key to maintain your Suzuki Boulevard 400 performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your Boulevard 400 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Suzuki Boulevard 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2370 mm (92,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |