The Ducati 749 Dark is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.61 HP (77,41 kW)) @ 9500 RPM, 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Ducati 749 Dark is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, giving good fuel economy during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Ducati 749 Dark in peak form. Regular replacement items consist of fuel filters. Using quality components, your 749 Dark will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 749 Dark Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 106.61 HP (77,41 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |