The Moto Guzzi Griso is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 88.00 HP (63,88 kW)) @ 8000 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Moto Guzzi Griso includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, ensuring good efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Moto Guzzi Griso operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. Using quality components, your Griso will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Griso Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 88.00 HP (63,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 229.0 kg (502,28 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |