The Yamaha Drag Star Classic Four is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Yamaha Drag Star Classic Four features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving excellent performance during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Yamaha Drag Star Classic Four in top condition. Common service items include clutch plates. With regular servicing, your Drag Star Classic Four will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Drag Star Classic Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 67S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2450 mm (96,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |