The Honda Jazz 250 ES ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.20 HP (13,93 kW)) @ 7000 RPM, 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Honda Jazz 250 ES ABS is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving excellent mileage for your adventures.
Routine service is key to keep your Honda Jazz 250 ES ABS performing at its best. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your Jazz 250 ES ABS will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda Jazz 250 ES ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13M/C 56L (tubel and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L (tubeless so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 19.20 HP (13,93 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |