The Keeway Landcruiser 250 is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Keeway Landcruiser 250 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Keeway Landcruiser 250 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Landcruiser 250 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway Landcruiser 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |