The CCM R30 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical factor. The CCM R30 Supermoto comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, delivering good performance on the road.
Routine service is necessary for maintaining your CCM R30 Supermoto operating reliably. Common service items include fuel filters. By using genuine parts, your R30 Supermoto will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for CCM R30 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 120/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. bremo |