The Azel Blue Note 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW, 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for ensuring your Azel Blue Note 125 performing at its best. Regular replacement items involve batteries. Using quality components, your Blue Note 125 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Azel Blue Note 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.25 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |