The Honda PC800 Pacific Coast is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 800.00 ccm (48,58 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6700 RPM, 58.00 Nm (5.9 kgf-m or 42.8 ft.lbs and a top speed of 202.8 km/h (125,37 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Honda PC800 Pacific Coast is equipped with a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, delivering good efficiency for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Honda PC800 Pacific Coast operating reliably. Common service items comprise clutch plates. With regular servicing, your PC800 Pacific Coast will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda PC800 Pacific Coast Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/80 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 800.00 ccm (48,58 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5.9 kgf-m or 42.8 ft.lbs |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 202.8 km/h (125,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 264.9 kg (581,08 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 2 piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |