The Lifan Metro 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Lifan Metro 50 is fitted with a 6.40 litres (1,68 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Lifan Metro 50 in top condition. Frequently replaced components involve clutch plates. Through proper maintenance, your Metro 50 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.40 litres (1,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.5 kg (205,07 pounds) |
| Length: | 1756 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |