The Hero Honda 125 Super Splendor is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Hero Honda 125 Super Splendor is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, offering optimal fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Hero Honda 125 Super Splendor in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. Through proper maintenance, your 125 Super Splendor will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hero Honda 125 Super Splendor Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |