The Tomos LX is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.41 HP (1,79 kW)) @ 5200 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For daily commuting, the gas tank is a key aspect. The Tomos LX comes with a 3.97 litres (1,04 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your Tomos LX operating reliably. Popular maintenance parts include brake pads. With the right parts, your LX will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.41 HP (1,79 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.97 litres (1,04 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 51.0 kg (111,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |