The Suzuki TR 50 SD is a 2 stroke, Allround bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.20 HP (5,27 kW)) @ 7000 RPM, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial to keep your Suzuki TR 50 SD in top condition. Frequently replaced components comprise drive chains. Using quality components, your TR 50 SD will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Suzuki TR 50 SD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 12 54J and the Rear Tyre size is 120/80 - 12 54J so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.20 HP (5,27 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | 1645 mm (64,48 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |