The KTM 990 Adventure Black is a 4 stroke, Enduro bike with a 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8500 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The KTM 990 Adventure Black features a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering efficient performance for your rides.
Proper upkeep is important to keep your KTM 990 Adventure Black in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. With regular servicing, your 990 Adventure Black will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for KTM 990 Adventure Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |