The Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81.8 kW, 164.07 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, giving efficient range for your rides.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. With the right parts, your Sidewinder Custom Pro Street Softail can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250/40 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81.8 kW |
| Torque: | 164.07 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers, polished stanless rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers, polished stanless rotor |