The Moto Guzzi Stelvio is a 4 stroke, Sport bike with a 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Moto Guzzi Stelvio is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering reliable range on the road.
Preventative care is vital for maintaining your Moto Guzzi Stelvio in top condition. Popular maintenance parts comprise air filters. By using genuine parts, your Stelvio will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Stelvio Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Twin floating 320 mm stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 282 mm fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |