The Triumph Bonneville T100 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7300 RPM, 70.50 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 7200 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Triumph Bonneville T100 comes with a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is vital for ensuring your Triumph Bonneville T100 in top condition. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Bonneville T100 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Bonneville T100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 7300 RPM |
| Torque: | 70.50 Nm (7,16 kgf-m or 51,74 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |