The Jinlun JL 125T 12 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 6000 RPM, 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 79.0 km/h (48,85 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical factor. The Jinlun JL 125T 12 includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for keeping your Jinlun JL 125T 12 operating reliably. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your JL 125T 12 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Jinlun JL 125T 12 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 79.0 km/h (48,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |