The Triumph T509 Speed Triple is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9300 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 7600 RPM and a top speed of 225.0 km/h (139,10 mph)
Preventative care is key for maintaining your Triumph T509 Speed Triple in peak form. Regular replacement items comprise spark plugs. With regular servicing, your T509 Speed Triple can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9300 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 225.0 km/h (139,10 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |