The Jianshe Knight JS125 28 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Jianshe Knight JS125 28 is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, providing excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is important for keeping your Jianshe Knight JS125 28 performing at its best. Popular maintenance parts involve oil filters. Using quality components, your Knight JS125 28 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | 8.18 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |