The Kymco Grand King is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
Routine service is key to keep your Kymco Grand King in top condition. Frequently replaced components consist of oil filters. Through proper maintenance, your Grand King will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Grand King Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - P18 and the Rear Tyre size is 130/80 - P17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |