The Linhai 200 GY is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 196.90 ccm (11,95 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.50 HP (13,43 kW)) @ 9500 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Linhai 200 GY comes with a 32.17 litres (8,46 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage during your journeys.
Routine service is necessary to maintain your Linhai 200 GY in top condition. Regular replacement items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your 200 GY will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.90 ccm (11,95 cubic inches) |
| Power: | 18.50 HP (13,43 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 32.17 litres (8,46 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |