The Skyteam Le Mans Club 50 is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.54 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Skyteam Le Mans Club 50 is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, offering good performance on the road.
Preventative care is crucial to maintain your Skyteam Le Mans Club 50 running smoothly. Essential service parts involve spark plugs. With the right parts, your Le Mans Club 50 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.54 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 64.0 kg (140,39 pounds) |
| Length: | 1515 mm (59,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |