The Keeway Cruiser 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 115.0 km/h (71,14 mph)
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Keeway Cruiser 250 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, ensuring reliable mileage on the road.
Preventative care is important for keeping your Keeway Cruiser 250 in top condition. Essential service parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your Cruiser 250 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 115.0 km/h (71,14 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |