The Keeway Flash 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the tank size is an important factor. The Keeway Flash 50 comes with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Keeway Flash 50 running smoothly. Popular maintenance parts involve oil filters. With regular servicing, your Flash 50 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway Flash 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3,50 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |