The PGO PMS 110 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.00 ccm (6,44 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important consideration. The PGO PMS 110 features a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, providing reliable performance during your journeys.
Preventative care is important to maintain your PGO PMS 110 in top condition. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your PMS 110 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for PGO PMS 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.00 ccm (6,44 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |