The Voxan Caf Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 240.0 km/h (148,35 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical aspect. The Voxan Caf Racer is fitted with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for maintaining your Voxan Caf Racer running smoothly. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your Caf Racer will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Voxan Caf Racer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 240.0 km/h (148,35 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |