The Jinlun JL 125 13 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.08 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Jinlun JL 125 13 includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, giving good range during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Jinlun JL 125 13 performing at its best. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your JL 125 13 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.08 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |