The Yamaha FZ1 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 147.91 HP (107,46 kW)) @ 6750 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical feature. The Yamaha FZ1 ABS comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering excellent range on the road.
Routine service is necessary to maintain your Yamaha FZ1 ABS performing at its best. Common service items include fuel filters. With regular servicing, your FZ1 ABS can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ1 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 147.91 HP (107,46 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 194.0 kg (425,56 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |