The Harley Davidson 883 Sportster Hugger is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 2500 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Scheduled maintenance is essential to keep your Harley Davidson 883 Sportster Hugger in top condition. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your 883 Sportster Hugger will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |