The Aprilia RS 250 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 69.00 HP (50.4 kW, 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
Proper upkeep is important to keep your Aprilia RS 250 running smoothly. Essential service parts consist of fuel filters. With the right parts, your RS 250 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50.4 kW |
| Torque: | 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |