The Aprilia Pegaso 650 Trail is a 4 stroke, Trial bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Aprilia Pegaso 650 Trail is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring reliable range during your journeys.
Routine service is key for keeping your Aprilia Pegaso 650 Trail in peak form. Frequently replaced components include spark plugs. With regular servicing, your Pegaso 650 Trail will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso 650 Trail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2232 mm (87,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. FTE stainless steel floating disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Stainless steel disc |