The Giantco Royale II 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The Giantco Royale II 125 includes a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, ensuring consistent performance during your journeys.
Routine service is crucial for maintaining your Giantco Royale II 125 running smoothly. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your Royale II 125 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Giantco Royale II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is - . and the Rear Tyre size is - . so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |