The Daelim CiTi Ace 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 108.90 ccm (6,62 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.70 HP (5.6 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for maintaining your Daelim CiTi Ace 110 operating reliably. Regular replacement items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your CiTi Ace 110 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 108.90 ccm (6,62 cubic inches) |
| Power: | 7.70 HP (5.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |