The Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the tank size is a key feature. The Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer is equipped with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, ensuring consistent efficiency for your adventures.
Preventative care is essential for maintaining your Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer operating reliably. Common service items comprise clutch plates. Through proper maintenance, your FXSTSSE3 CVO Softail Springer can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 240/55 - R18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 135.00 Nm (13,73 kgf-m or 99,10 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 329.0 kg (721,67 pounds) |
| Length: | 2327 mm (91,14 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |